Me, Myself and… Oh!

Přátelé, pokud jste to náhodou nezaznamenali na sociálních sítích, ve svém šatníku nebo při pohledu z okna, do našich životů se znovu po roce oficiálně vrátil podzim. Pamatujete si, jak jsem v létě u bazénu vehementně popisovala, jak vždycky první dva týdny každého ročního období vehementně prohlašuju, že právě tohle je moje nejoblíbenější část roku? Tak tyhle začátky podzimu nejsou výjimka.

IMG_3064

Září jsem vždycky měla ráda – dokonce i když jsem chodila do školy a tenhle měsíc znamenal, že mi končí dvouměsíční válečka. Ta, náhle chladná, rána vonící podzimním listím a všudypřítomné kaštany pro mě znamenaly nové začátky, spoustu předsevzetí a motivaci k tomu, aby se ze mě stal daleko lepší člověk. Každý školní rok jsem začínala s představou, že budu mít žákovskou plnou jedniček, pastelky v penálu seřazený podle barev a všechny domácí úkoly budu dělat dřív než pět minut před začátkem hodiny. Jasně, vydrželo mi to většinou zhruba tak do října, ale to těm novým začátkům neubírá na kouzle.

Letos jsou ty nové začátky ještě o něco aktuálnější.

Víte, jak jsem se zmiňovala, že jsem si trochu překopala život, zatímco jsem tady psala jenom o tom, jak běhám, že jo? Tak tahle překopávka byla dost precizní a od základů. Pro jedničky na vízu jsem tentokrát udělala o trochu víc, než si srovnala pastelky v penálu. Ale abyste pochopili, jak jsem se dostala až sem, budeme se muset společně vrátit… dejme tomu do května.

IMG_3067

V květnu jsem oslavila svoje první čtvrtstoletí, což logicky vedlo k nějakému tomu malému přehodnocování vlastního života. Že jo. A víte, jak lidi ve čtyřicítce mívají krizi středního věku, kupují si nová auta a zakládají nové rodiny, stěhují se na Ibizu a chodí tam v havajských košilích, protože si myslí, že se pořád píše rok 93? Tak v dnešní megarychlé době dochází k tomu, že tahle krize přichází ještě o trochu dřív. Nebo teda spíš přichází jiná krize, nová krize, o které se předtím zas tolik nemluvilo. V angličtině to nazývají „quarter life crisis” neboli „čtvrtživotní krize”.

A ti z vás, kteří mě znají osobně, mi určitě dají za pravdu, když řeknu, že já se v krizích vyžívám. Jsem tak děsně dramatická, že mě v podstatě skolí jakákoliv krize, na kterou si vzpomenete. Takže není žádným překvapením, že jsem v květnu překročila tu pětadvacetiletou hranici a najednou jsem se podívala na svůj život z ptačí perspektivy… a zjistila, že se mi vůbec nelíbí, co vidím.

Nechápejte mě špatně, na mém životě nic extra špatného nebylo. Jenže je mi dvacet pět a za poslední dva roky jsem jenom chodila do práce. Všechno moje společenské vyžití, všechny akce, kterých jsem se zúčastnila, všichni moji přátelé a celý můj život se točil jen okolo kanceláře, kde jsem den co den seděla na zadku a redigovala knížky. V tom svém krizoidním stavu jsem najednou dostala strach, že takhle to bude už napořád. Že se nikdy nikam neposunu, že budu pořád dělat ty samé věci dokola, že takhle tady sedím a takhle tady umřu. Smysl pro drama, vidíte? Říkala jsem to.

IMG_3087

V hlavě se mi zrodil plán, jak se z téhle hroudy negativních myšlenek vyhrabat. A protože nic nedělám napůl, rozhodla jsem se pro něco většího než je změna účesu. Asi to byl osud, že jsem zrovna byla na návštěvě Bratislavy, v krvi mi kolovalo několik skleniček vína a já o tom všem polemizovala ve čtyři ráno v baru, kde vždycky čas plyne trochu jinak než venku. Nejsem schopná přesně dohledat, kde se to ve mně vzalo. Asi se mi prostě v hlavě najednou ozvalo moje třináctileté já, které vehementně prohlašovalo, že se po maturitě hodlá přestěhovat do Košic. Nebo moje vysokoškolské já, které zjistilo, že Erasmus se dá dělat i v Bratislavě a bylo přesvědčené, že to je jediná destinace, kam by chtělo na semestr jet. Nevím. Výsledek je, dámy a pánové, že jsem dala výpověď v práci a jsem právě v procesu přesunu do Bratislavy.

Není to Ibiza. Ale taky tam nebudu nosit havajskou košili. Že jo.

Detaily později!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s